XV Ogólnopolski Konkurs Ratujemy życie
XV Ogólnopolski Konkurs „Ratujemy życie” adresowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych całej Polski.
E-debiuty
W ramach projektu E-debiuty - Przestrzeń Akademickiej Pracy Twórczej realizowanego w Wyższej Szkole Gospodarki powstały następujące artykuły naszych studentów:
1. Walka informacyjna jako fundamentalny składnik działalności terrorystycznej w przyszłości
Autor: Arkadiusz Chorobiński
Promotor: Karolina Marchlewska
Data publikacji: 30-09-2010
Słowa kluczowe: Terroryzm, cyberterroryzm, web sit-in, flooding, propaganda
Abstrakt: W swoim artykule „Punkt zapalny: Elektroniczna wojna w Internecie” Andrzej Pająk zwraca uwagę, że walka informacyjna stosowana przez organizacje terrorystyczne, między innymi poprzez ataki na rządowe strony internetowe wielu państw świata, to nie tylko problem teoretyczny, ale jak najbardziej realny. FBI ma zamiar umieścić zagrożenie atakiem elektronicznym na trzecim miejscu (po ataku nuklearnym i broni masowego rażenia) listy największych zagrożeń bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Dlatego też autor pracy, jako żołnierz zawodowy w Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy, postanowił przybliżyć ten niewątpliwie poważny problem współczesnego świata.
2. Współczesny terroryzm zagrożeniem dla bezpieczeństwa światowego. Zwalczanie terroryzmu
Autor: Michał Majczak
Promotor: Karolina Marchlewska
Data publikacji: 12-05-2010
Słowa kluczowe: Terroryzm, terror, cyberterroryzm,
Abstrakt: Zagadnienia związane ze współczesnym terroryzmem międzynarodowym przyciągają z roku na rok coraz większe zainteresowanie mediów, jak i zwykłych obywateli. Dzięki telewizji, radiu i Internetowi informacje o zamachach terrorystycznych docierają do nas błyskawicznie, stają się wręcz głównymi wiadomościami każdej szanującej się stacji. Z uwagi na obszerność omawianego przez autora zagadnienia praca podzielona została na trzy zasadnicze części, w których starano się zaledwie nakreślić, czym jest terroryzm i przedstawić formy zwalczania terroryzmu na świecie oraz w Polsce. W pierwszej części - Zjawisko terroryzmu we współczesnym świecie – przedstawiono różne definicje terroryzmu wypracowane przez środowiska praktyków i teoretyków. Opisane zostały również cechy aktu terrorystycznego oraz podział terroryzmu ze względu na różne kryteria. Przedstawiono także koncepcję nowego terroryzmu, a także konflikt asymetryczny. Natomiast w części pierwszej - Obowiązki państw w zwalczaniu terroryzmu na świecie - opisano kwestie współpracy państw w zakresie zwalczania terroryzmu, co wiąże się z zawieraniem przez państwa różnego rodzaju umów o współpracy w razie zagrożeń terrorystycznych. W części trzeciej - Udział Polski w konwencjach antyterrorystycznych oraz sposoby ich realizacji - przedstawiono udział i zaangażowanie Polski w obowiązujących konwencjach międzynarodowych.
3. Analiza ekonometryczna wybranych zjawisk na rynku kart płatniczych w Polsce
Autor: Patryk Falgowski
Promotor: Piotr Szymański
Data publikacji: 26-07-2010
Słowa kluczowe: modele trendu, modele sezonowości, modele autoregresji, modele struktury, karty kredytowe
Abstrakt: W artykule przedstawiono procedurę budowy modeli trendu, sezonowości i autoregresji dla liczby wyemitowanych kart płatniczych w Polsce, liczby transakcji dokonanych przy pomocy kart płatniczych oraz wartości transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych. Dodatkowo zanalizowano przyrosty względne tych zjawisk. Zbadano przydatność do prognozowania stworzonych modeli oraz wyznaczono prognozy na rok 2009 (o ile stworzone modele miały odpowiednie własności prognostyczne).
4. Tworzenie aplikacji okienkowych w R z wykorzystaniem pakietu gWidgets
Autor: Aleksandra Niezbrzycka
Promotor: Piotr Szymański
Data publikacji: 21-7-2010
Słowa kluczowe: gWidgets, R, aplikacje okienkowe, GUI, interfejs graficzny, programowanie
Abstrakt: Użytkownicy bardzo często są przyzwyczajeni do pracy z programami w trybie graficznym, najczęściej okienkowym, gdzie przy pomocy myszy „wyklikują” potrzebne operacje. Wykorzystanie bibliotek dostarczanych przez R daje nieograniczone dla programisty możliwości łatwego tworzenia własnych interfejsów graficznych. Dzięki powstaniu licznych narzędzi do tworzenia aplikacji okienkowych, zwiększyła się także liczba nakładek, które można wykorzystywać w różnych zastosowaniach. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości pakietu gWidgets w perspektywie tworzenia środowiska graficznego w R .
5. Konstrukcja drzew filogenetycznych – podstawy teoretyczne
Autor: Urszula Rogalla
Promotor: Piotr Szymański
Data publikacji: 11-3-2010
Słowa kluczowe: DNA, drzewo filogenetyczne, genetyka, maximum likelihood, maximum parsimony.
Abstrakt: Wśród wyzwań stojących przed genetyką wymienić można nie tylko kojarzone klasycznie poznawanie struktury i funkcji genów, wzorów ich ekspresji czy sekwencji pełnych genomów, ale także opracowanie matematycznych modeli m.in. tłumaczących obserwowaną zmienność genetyczną. Wyjaśnienie zróżnicowania i funkcji sekwencji białkowych i kwasów nukleinowych niejednokrotnie wymaga zrozumienia sił rządzących ewolucją. W niniejszej pracy przedstawione zostały podstawowe metody konstrukcji drzew filogenetycznych pozwalających poznawać mechanizmy prowadzące do powstawania obserwowanego zróżnicowania genetycznego
Szczegóły na stronie www.e-debiuty.byd.pl.